Edirne Valiliği
Edirne Valiliği
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü
Edirne Valiliği
Edirne Valiliği
Motor Yağı Değişim Noktası İzin Belgesi Başvurusu

 

Bu kapsamda; Motor Yağı Değişimi yapan sorumlu tesis, kurum ve kuruluşların aşağıda belirtilen hususlar doğrultusunda; İl Müdürlüğümüze başvuru yapması ve Motor Yağı Değişim Noktası İzin Belgesi’ni temin etmesi gerekmektedir. Başvurunun uygun bulunması halinde söz konusu belge İl Müdürlüğümüzce bedelsiz olarak düzenlenecektir.

        Başvuruda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

  1. Öncelikle tesisin Entegre Çevre Bilgi sistemine kaydının yapılması gerekmektedir. (Daha önce kayıt yaptıran firmaların bu işlemi yapmasına gerek yok)
  • Tesisinin Entegre Çevre Bilgi Sistemine Firma olarak kayıt edilmesi. (Sistemde oluşan başvuru formunun imzalı olarak Müdürlüğümüz evrak kayıt birimine teslim edilmesi)
  • Müdürlüğümüzce başvurunun sistem üzerinden onaylanmasından sonra varsa tesise ait şubelerin sisteme kaydının yapılması, eğer tesise ait başka şube bulunmuyorsa mevcut tesisin (Firmanın tesis olarak kayıt edilmesi butonuna tıklanarak yapılabilir) şube olarak kayıt edilmesi. 

Başvurunuz İl Müdürlüğümüzce onaylandıktan sonra şube olarak kayıt edilen tesise uygulamalar kısmından Atık Yönetim Uygulamasının eklenmesi gerekmektedir. (Kayıtlı olmayan firmaların aşağıdaki linkte bulunan siteden kayıt yapması gerekmektedir.)

  • Entegre Çevre Bilgi Sistemi Kaydı    

https://ecbs.cevre.gov.tr/KullaniciIslemleri/Giris

   (Tesis Yetkilisinin E-Devlet Şifresi ile sisteme giriş yapması gerekmektedir)

  1. Atık Yönetimi Yönetmeliği’nin 13. maddesinde belirtilen şartları sağlayan Atık Geçici Depolama Alanının kurulması.

(Atık Geçici Depolama Alanının Özellikleri: Zemini beton, dışarıya kanal bağlantısı olmayan, kapısı kilitli, içerisinde absorban malzeme (talaş, kum vb.)  bulunan üzerinde “Atık Geçici Depolama Alanı” yazan tabelası olan, atık deposundan sorumlu kişinin adı-soyadının yazılı olduğu tabelası olan, içeride “13 02 08” kodlu “atık motor yağı”nın konulduğu varil, tank, bidon vb. olduğu, üzeri yağış almayacak şekilde kapalı olarak tasarlanmış olması gerekmektedir.

  1. Motor Yağı Değişim Noktası İzin Belgesi Başvuru İçin Gerekli Belgeler:
  • Başvuru Dilekçesi  Tıklayınız
  • İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı Fotokopisi (Firma Kaşesi ve imzalı)
  • Vergi Levhası Fotokopisi (Firma Kaşesi ve İmzalı)
  • Atık Geçici Depolama Alanına ait tabelalar ve diğer özelliklerin belirgin bir şekilde görülebileceği en az 4 adet fotoğraf

(Kamu kurumları tarafından yapılacak başvurularda Başvuru dilekçesi ve Atık Geçici Depolama Alanı’na ait 4 adet fotoğraf yeterli olacaktır)